Szanowni Rodzice!
Od 19 kwietnia 2021 r. zostaje przywrócona stacjonarna działalność przedszkoli.
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki:
Szanowni Rodzice!
Od 19 kwietnia 2021 r. zostaje przywrócona stacjonarna działalność przedszkoli.
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki:
Szanowni Rodzice!
W terminie od 19 kwietnia do 7 maja 2021 r. odbywać się będą zapisy dzieci na dyżur wakacyjny.
Prosimy o wypełnienie Deklaracji woli, która jest dostępna poniżej (link do pobrania) lub w postaci druku do odebrania u dyrektor przedszkola.
Pierwszeństwo w przyjęciu dziecka mają rodzice pracujący.
Ze względu na pandemię oraz zalecenia GIS należy ograniczyć do minimum zapisy dzieci w macierzystym przedszkolu oraz ruch dzieci do innych placówek.
Gwarancją zapisu jest dostarczenie zaświadczenia o zatrudnieniu obydwojga rodziców.
W naszym przedszkolu dyżurujemy od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2021 r.
Drodzy Rodzice!
W sprawie faktur za marzec prosimy zwracać się pod nr tel.: 604 917 654 oraz 501 543 461 lub mailowo: przed4ch@wp.pl.
UWAGA!
W załączniku przedstawiamy Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Znajdują się tam również kryteria, według których dzieci mogą w tym czasie uczęszczać do przedszkola (NA WNIOSEK RODZICÓW!).
Z pozostałymi dziećmi nauczycielki prowadzą zajęcia w formie zdalnej.
Po raz kolejny nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskim programie profilaktyki tytoniowej „Czyste powietrze wokół nas - program przedszkolnej edukacji antytytoniowej”. Program ten jest adresowany głównie do dzieci 5,6 letnich oraz ich rodziców i opiekunów. Głównym celem programu jest ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem biernego palenia, zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego i wykształcenie świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, a także podniesienie kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, także biernego.
Program ma za zadanie:
1. Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
2. Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
3. Zwiększyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
4. Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
5. Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy
W załączniku podajemy komunikat MEiN w sprawie powrotu do nauki zdalnej w szkołach.
Na dotychczasowych zasadach, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, będą funkcjonowały placówki wychowania przedszkolnego.
komunikatmein.docx
Z uwagi na pogarszającą się sytuację pandemiczną, prosimy o składanie wypełnionych Wniosków rekrutacyjnych wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów, we wskazanym miejscu w Przedszkolu.
W razie pytań lub problemów prosimy o kontakt telefoniczny: 501 543 461.
Szanowni Rodzice!
Prosimy o jak najszybsze dostarczenie do przedszkola podpisanego przez obydwoje rodziców Wniosku rekrutacyjnego wraz z dokumentacją potwierdzającą zaznaczone kryteria.
Osoby, które chcą wydrukować Wniosek w przedszkolu prosimy o przybycie do godz. 15:00 (wtorek i czwartek).
Poniżej prezentujemy Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli. Kolejne aktualności związane z rekrutacją 2021/2022 będą dostępne w zakładce REKRUTACJA.
W związku z realizacją programu ekologicznego "Skąd się biorą produkty ekologiczne" zachęcamy wszystkich rodziców do obejrzenia webinaru, który znajduje się pod linkiem: http://bit.ly/GIS_Webinar_dla_rodziców
Udostępniony jest również na stronie internetowej GIS w zakładce programu:
https://www.gov.pl/web/gis/skad-sie-biora-produkty-ekologiczne--nowy-ogolnopolski-program-edukacyjny-dla-przedszkoli
W załączniku przedstawiamy wytyczne MEiN, GIS i MZ dla szkół i przedszkoli od 1 lutego 2021.
Wytyczne_MEiN__GIS_i_MZ_dla_szkol_i_przedszkoli_od_1_lutego_2021.doc
DRODZY RODZICE!
Otrzymaliśmy zgłoszenie od rodzica wychowanka naszego przedszkola o zdiagnozowanej u niego owsicy.
Zgodnie z obowiązującymi zasadami informujemy Państwa o zaistniałym fakcie i jednocześnie prosimy o podjęcie następujących działań:
- obserwacja własnych dzieci;
- w przypadku niepokojących objawów (opisane poniżej), przebadanie dziecka pod kątem występowania pasożytów;
- podjęcie leczenia dziecka i całej rodziny;
- zadbanie o higienę stosowną do występowania zakażenia.
Bardzo prosimy o sumienne podejście do problemu, bardzo nam zależy i Państwu na pewno też, aby zjawisko jak najszybciej wyeliminować.
KILKA INFORMACJI O PROFILAKTYCE I LECZENIU OWSICY
Owsiki rozprzestrzeniają się najłatwiej w okresie jesienno - zimowym, ponieważ suche i gorące powietrze naszych nagrzanych kaloryferami mieszkań sprzyja samozakażeniom. Natychmiast po uzyskaniu diagnozy trzeba podjąć odrobaczenie, które przy istniejących obecnie środkach farmakologicznych nie jest ani trudne, ani szkodliwe, tyle że je trzeba przeprowadzić gruntownie.
Oznacza to, że należy odrobaczyć wszystkie dzieci i cały personel. Muszą się też temu poddać rodziny dzieci i rodziny personelu, a także zwierzęta domowe. Po odrobaczeniu wszyscy muszą się starannie wykąpać, zmienić bieliznę osobistą i pościelową, a mieszkanie trzeba posprzątać i wywietrzyć.
Sama możesz dość łatwo zaobserwować, że z dzieckiem jest „coś nie tak”. Jeżeli często narzeka, że bardzo swędzi go pupa, jest wyraźnie rozdrażniony, ma słabszy apetyt, podkrążone oczy, a do tego zdarzy mu się zsiusiać w nocy do łóżka (choć od dawna już tego nie robił), to właśnie ma typowe objawy zakażenia owsikami! Oprócz takich dolegliwości mogą pojawić się również trudności z koncentracją oraz bóle brzucha.
Z rączek do buzi
Do zakażenia dochodzi po zjedzeniu jaj owsików (mogą być np. na ręcznikach lub nieumytych owocach). W jelicie wylęgają się z nich kolejne pasożyty. Samica wędruje w nocy w okolice odbytu i tam składa jajeczka. To powoduje nieprzyjemne swędzenie. Dziecko przez sen drapie się po pupie i roznosi jajeczka na pościel i inne otaczające przedmioty. Jaja „lądują” też za paznokciami, a stąd często wędrują do buzi. I tak dziecko zakaża się ponownie. Poza organizmem człowieka jaja owsików mogą przetrwać nawet kilka tygodni. A że unoszą się w powietrzu razem z kurzem, mogą osiąść w różnych miejscach w mieszkaniu. Nic więc dziwnego, że łatwo je „złapać”. Dlatego często choruje cała rodzina zarażonego dziecka i jego koledzy z przedszkola.
Proste badania
Jeśli zauważysz u dziecka objawy, które mogą świadczyć o owsicy (bo tak właśnie nazywa się zarażenie owsikami), najlepiej od razu zgłosić się do lekarza. Stare babcine sposoby, jak picie soku z kiszonych ogórków, jedzenie kiszonej kapusty, suszonych śliwek czy pestek dyni lepiej potraktować z przymrużeniem oka. Nie zaszkodzą, ale wątpliwe, żeby pomogły. A wszystkie skuteczne leki są dostępne tylko na receptę. Żeby upewnić się, czy dziecko ma owsiki, lekarz zwykle zleca badanie kału na pasożyty. Najlepiej oddać do laboratorium 3 próbki kupki z różnych dni. (Może się zdarzyć, że badanie niczego nie wykaże, chociaż dziecko ma te pasożyty.) W niektórych aptekach i laboratoriach można też kupić pałeczkę z celofanem i przylepić ją przy odbycie malca rano, zanim wstanie. Jaja owsików przykleją się do folii.
I już po kłopocie!
Niektórzy lekarze decydują się na leczenie bez badań (lub mimo ich negatywnego wyniku). A to dlatego, że najważniejsze są objawy. Jeśli malec ma dolegliwości, które świadczą o owsicy, lepiej dać mu lek. Zwykle podaje się 1 dawkę preparatu w zawiesinie (pyrantelum). Działa on tylko na dorosłe owsiki, więc kurację trzeba powtórzyć za 2, a czasem i za 4 tygodnie (by pozbyć się owsików, które przy pierwszej dawce były jajami). Lepiej nie zapominać o powtórzeniu kuracji, bo może dojść do nawrotu choroby. Lek powinni zażyć wszyscy domownicy. Trzeba też powiedzieć o owsicy w przedszkolu, aby inne dzieci dostały leki.
Czy dziecko może zarazić się owsikami od psa?
Zwierzęta nie mają owsików, ale na ich sierści może być kurz, a w nim jaja tych pasożytów. Warto więc dopilnować, żeby po zabawie ze zwierzakiem dziecko zawsze umyło rączki. Ta prosta czynność najlepiej zapobiega zarażeniu owsikami. Dlatego jest wskazana również przed jedzeniem, po wyjściu z toalety i po powrocie ze spaceru.
DOBRE RADY
Aby skutecznie pozbyć się owsików, warto w czasie kuracji:
● obciąć dzieciom paznokcie
● dopilnować, żeby nie oblizywały palców, nie trzymały ich w buzi, ani nie obgryzały paznokci
● codziennie zmieniać bieliznę, piżamkę, a także ręcznik
● zadbać o dietę pobudzającą jelita do pracy (wypróżnienia pomogą pozbyć się pasożytów),
● bieliznę, pościel, ręczniki oraz piżamę wyprać w temperaturze 95˚C, a inne rzeczy wyprasować gorącym żelazkiem
● na noc zakładać dziecku obcisłe majteczki, by utrudnić mu drapanie ;
● zetrzeć kurze
● umyć zabawki wodą z mydłem (lub polać wrzątkiem albo wyprać)
● powtórzyć całą akcję sprzątania domu w trakcie następnej kuracji.
Niespokojny sen może być jednym z objawów zakażenia tymi pasożytami.
Dnia 29-go stycznia (piątek) w naszym przedszkolu odbędzie się bal przebierańców. Każda grupa będzie bawiła się w swojej sali. Czeka nas moc atrakcji!
Dziadku drogi, Babciu kochana,
życzymy Wam uśmiechu z rana,
by miło wspominać te lata co przeszły,
by wszystkie troski w niepamięć odeszły,
by stadko wnuków Was zawsze kochało,
by zdrowie i szczęście na zawsze zostało!
Z okazji zbliżającego się Święta Babci i Dziadka - moc buziaków od wszystkich przedszkolaków!
Dnia 7-go grudnia (poniedziałek) nasze przedszkole odwiedzi specjalny gość - Święty Mikołaj!
Wytyczne GIS przedszkola i żłobki-V aktualizacja
Wytyczne_GIS_przedszkola_i_żłobki-V_aktualizacja.pdf 3.99MBJak skutecznie myć ręce
Jak_skutecznie_myć_ręce.png 0.28MBJak prawidłowo dezynfekować ręce
Jak_prawidłowo_dezynfekować_ręce.jpg 0.80MBJak prawidłowo nałozyć i zdjąć maseczkę
Jak_prawidłowo_nałozyć_i_zdjąć_maseczkę.png 0.12MBJak prawidłowo nałożyć i zdjąć rękawice
Jak_prawidłowo_nałożyć_i_zdjąć_rękawice.png 0.23MB
Poniżej publikujemy Procedurę (Aktualizację) obowiązującą w Przedszkolu Nr 4:
Powered by aSc EduPage