• Rekrutacja

          • Z uwagi na pogarszającą się sytuację pandemiczną, prosimy o składanie wypełnionych Wniosków rekrutacyjnych wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów, we wskazanym miejscu w Przedszkolu.

            W razie pytań lub problemów prosimy o kontakt telefoniczny: 501 543 461.

          • Rekrutacja

          • Szanowni Rodzice!

            Prosimy o jak najszybsze dostarczenie do przedszkola podpisanego przez obydwoje rodziców Wniosku rekrutacyjnego wraz z dokumentacją potwierdzającą zaznaczone kryteria.

            Osoby, które chcą wydrukować Wniosek w przedszkolu prosimy o przybycie do godz. 15:00 (wtorek i czwartek).

          • REKRUTACJA

          • Poniżej prezentujemy Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli. Kolejne aktualności związane z rekrutacją 2021/2022 będą dostępne w zakładce REKRUTACJA. 

          • ZAGROŻENIE OWSICĄ!

          • DRODZY RODZICE!

             

                                                                                   

            Otrzymaliśmy zgłoszenie od rodzica wychowanka naszego przedszkola o  zdiagnozowanej u niego owsicy.

            Zgodnie z obowiązującymi zasadami informujemy Państwa o zaistniałym fakcie i jednocześnie prosimy o podjęcie następujących działań:

            - obserwacja własnych dzieci;

            - w przypadku niepokojących objawów (opisane poniżej), przebadanie dziecka pod kątem  występowania pasożytów;

            - podjęcie leczenia dziecka i całej rodziny;

            -  zadbanie o higienę stosowną do występowania zakażenia.



                   Bardzo prosimy o sumienne podejście do problemu, bardzo nam zależy i Państwu na pewno też, aby zjawisko jak najszybciej wyeliminować.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

            KILKA INFORMACJI O PROFILAKTYCE I LECZENIU OWSICY

            Owsiki rozprzestrzeniają się najłatwiej w okresie jesienno - zimowym, ponieważ suche i gorące powietrze naszych nagrzanych kaloryferami mieszkań sprzyja samozakażeniom. Natychmiast po uzyskaniu diagnozy trzeba podjąć odrobaczenie, które przy istniejących obecnie środkach farmakologicznych nie jest ani trudne, ani szkodliwe, tyle że je trzeba przeprowadzić gruntownie.


            Oznacza to, że należy odrobaczyć wszystkie dzieci i cały personel. Muszą się też temu poddać rodziny dzieci i rodziny personelu, a także zwierzęta domowe. Po odrobaczeniu wszyscy muszą się starannie wykąpać, zmienić bieliznę osobistą i pościelową, a mieszkanie trzeba posprzątać i wywietrzyć.

            Sama możesz dość łatwo zaobserwować, że z dzieckiem jest „coś nie tak”. Jeżeli często narzeka, że bardzo swędzi go pupa, jest wyraźnie rozdrażniony, ma słabszy apetyt, podkrążone oczy, a do tego zdarzy mu się zsiusiać w nocy do łóżka (choć od dawna już tego nie robił), to właśnie ma typowe objawy zakażenia owsikami! Oprócz takich dolegliwości mogą pojawić się również trudności z koncentracją oraz bóle brzucha.

            Z rączek do buzi

            Do zakażenia dochodzi po zjedzeniu jaj owsików (mogą być np. na ręcznikach lub nieumytych owocach). W jelicie wylęgają się z nich kolejne pasożyty. Samica wędruje w nocy w okolice odbytu i tam składa jajeczka. To powoduje nieprzyjemne swędzenie. Dziecko przez sen drapie się po pupie i roznosi jajeczka na pościel i inne otaczające przedmioty. Jaja „lądują” też za paznokciami, a stąd często wędrują do buzi. I tak dziecko zakaża się ponownie. Poza organizmem człowieka jaja owsików mogą przetrwać nawet kilka tygodni. A że unoszą się w powietrzu razem z kurzem, mogą osiąść w różnych miejscach w mieszkaniu. Nic więc dziwnego, że łatwo je „złapać”. Dlatego często choruje cała rodzina zarażonego dziecka i jego koledzy z przedszkola.

            Proste badania

            Jeśli zauważysz u dziecka objawy, które mogą świadczyć o owsicy (bo tak właśnie nazywa się zarażenie owsikami), najlepiej od razu zgłosić się do lekarza. Stare babcine sposoby, jak picie soku z kiszonych ogórków, jedzenie kiszonej kapusty, suszonych śliwek czy pestek dyni lepiej potraktować z przymrużeniem oka. Nie zaszkodzą, ale wątpliwe, żeby pomogły. A wszystkie skuteczne leki są dostępne tylko na receptę. Żeby upewnić się, czy dziecko ma owsiki, lekarz zwykle zleca badanie kału na pasożyty. Najlepiej oddać do laboratorium 3 próbki kupki z różnych dni. (Może się zdarzyć, że badanie niczego nie wykaże, chociaż dziecko  ma te pasożyty.) W niektórych aptekach i laboratoriach można też kupić pałeczkę z celofanem i przylepić ją przy odbycie malca rano, zanim wstanie. Jaja owsików przykleją się do folii.

            I już po kłopocie!

            Niektórzy lekarze decydują się na leczenie bez badań (lub mimo ich negatywnego wyniku). A to dlatego, że najważniejsze są objawy. Jeśli malec ma dolegliwości, które świadczą o owsicy, lepiej dać mu lek. Zwykle podaje się 1 dawkę preparatu w zawiesinie (pyrantelum). Działa on tylko na dorosłe owsiki, więc kurację trzeba powtórzyć za 2, a czasem i za 4 tygodnie (by pozbyć się owsików, które przy pierwszej dawce były jajami). Lepiej nie zapominać o powtórzeniu kuracji, bo może dojść do nawrotu choroby. Lek powinni zażyć wszyscy domownicy. Trzeba też powiedzieć o owsicy w przedszkolu, aby inne dzieci dostały leki.

            Czy dziecko może zarazić się owsikami od psa?


            Zwierzęta nie mają owsików, ale na ich sierści może być kurz, a w nim jaja tych pasożytów. Warto więc dopilnować, żeby po zabawie ze zwierzakiem dziecko zawsze umyło rączki. Ta prosta czynność najlepiej zapobiega zarażeniu owsikami. Dlatego jest wskazana również przed jedzeniem, po wyjściu z toalety i po powrocie ze spaceru.

            DOBRE RADY

            Aby skutecznie pozbyć się owsików, warto w czasie kuracji:


             obciąć dzieciom  paznokcie

            ● dopilnować, żeby nie oblizywały palców, nie trzymały ich w buzi, ani nie obgryzały paznokci

            ● codziennie zmieniać bieliznę, piżamkę, a także ręcznik

             zadbać o dietę pobudzającą jelita do pracy (wypróżnienia pomogą pozbyć się pasożytów),

             bieliznę, pościel, ręczniki oraz piżamę wyprać w temperaturze 95˚C, a inne rzeczy wyprasować gorącym żelazkiem

             na noc zakładać dziecku obcisłe majteczki, by utrudnić mu drapanie ;

             zetrzeć kurze

             umyć zabawki wodą z mydłem (lub polać wrzątkiem albo wyprać)


              
             powtórzyć całą akcję sprzątania domu w trakcie następnej kuracji.



            Niespokojny sen może być jednym z objawów zakażenia tymi pasożytami.

             

          • BAL KARNAWAŁOWY

          • Dnia 29-go stycznia (piątek) w naszym przedszkolu odbędzie się bal przebierańców. Każda grupa będzie bawiła się w swojej sali. Czeka nas moc atrakcji! 

          • Święto Babci i Dziadka

          • Dziadku drogi, Babciu kochana,

            życzymy Wam uśmiechu z rana,

            by miło wspominać te lata co przeszły,

            by wszystkie troski w niepamięć odeszły,

            by stadko wnuków Was zawsze kochało,

            by zdrowie i szczęście na zawsze zostało!

             

            Z okazji zbliżającego się Święta Babci i Dziadka - moc buziaków od wszystkich przedszkolaków!

          • Szczepienie przeciwko grypie

          • Informacja nt. możliwości  szczepień donosowych przeciwko grypie

            dla dzieci od 2 r.ż i młodzieży do 18 r.ż.

             

            Szanowni Rodzice,

            Ten rok, z uwagi na sytuację epidemiologiczną, jest dla nas rokiem szczególnym. Działania profilaktyczne są jednym z podstawowych narzędzi walki z pandemią, co potwierdzają krajowe[1] i międzynarodowe[2] wytyczne medyczne wskazujące na zasadność zwiększenia ilości szczepień przeciw grypie u dzieci w dobie pandemii COVID-19.

            Zdajemy sobie sprawę, że dostęp do szczepień przeciwko grypie w tym sezonie jest znacznie ograniczony i nie zaspokaja zwiększonego popytu. Chorzowskie podmioty lecznicze podstawowej opieki zdrowotnej otrzymały ofertę od producenta możliwości pełnopłatnego zakupu szczepionki donosowej przeciwko grypie dla dzieci od 2 roku życia i młodzieży do 18 r.ż.

            Szczepienia mogłyby być realizowane jako pełnopłatne w przychodniach w grudniu 2020 roku. Termin ten  daje nam możliwość zwiększenia ochrony przed szczytem sezonu grypowego, który przypada na okres styczeń-marzec. Forma zapisów na szczepienia oraz pozostałe warunki, w tym cena za szczepienie, ustalone zostaną przez poszczególne przychodnie.

            W związku z tym, jeżeli chcieliby Państwo zaszczepić pełnopłatną szczepionką swoje dzieci będące w wieku od ukończonego 2 roku życia do poniżej 18 roku życia, uprzejmie prosimy o zgłoszenie swojego zainteresowania drogą telefoniczną lub mailową do przychodni POZ, do której zapisane są Państwa dzieci. Prosimy o zgłoszenie zainteresowania do dnia 16 listopada, do godziny 10. Tak krótki termin podyktowany jest kalendarzem dostaw szczepionek na polski rynek. Dzięki Państwa zgłoszeniom przychodnie będą w stanie oszacować zapotrzebowanie na szczepionki.

            Ponieważ przychodnie otrzymały od producenta ofertę zakupu jedynie w opakowaniach zbiorczych, przystąpienie do realizacji niniejszych szczepień będzie uzależnione od oszacowanego zapotrzebowania w tym zakresie.

            Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania pomogą się zwiększyć nasze bezpieczeństwo.

             

            [1] https://przegladpediatryczny.pl/files/4142.pdf

            [2] https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/communication_-_short-term_eu_health_preparedness.pdf

          • Zmiany w funkcjonowaniu szkół i placówek oświatowych od 9 do 29 listopada 2020 r.

          •  

            Szanowni Państwo,

            od poniedziałku, 9 listopada br. zostają zawieszone zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jednocześnie do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, uczniów i słuchaczy szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy szkół dla dorosłych i form pozaszkolnych (kursowych).

            Bez zmian pracują przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego oraz szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

            Od poniedziałku, 9 listopada br. szkoły podstawowe będą miały obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19.

            Są to najważniejsze zmiany w funkcjonowaniu szkół i placówek oświatowych. Szczegóły znajdą Państwo w komunikacie MEN. Proszę o przekazanie tych informacji wszystkim zainteresowanym osobom. Zachęcam także do bieżącego śledzenia informacji udostępnianych na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja

             

            Z wyrazami szacunku
            Przemysław Czarnek
            Minister Edukacji i Nauki 

             

            Załączniki:

            1.  Zmiany w funkcjonowaniu szkół i placówek do 29 listopada br. – komunikat MEN

            2.  Nowelizacja rozporządzenia z art. 30b ustawy Prawo oświatowe

          • Fotograf

          •  

            UWAGA!

            Dnia 4 listopada 2020 r. (środa) o godz. 9:30 w naszym przedszkolu odbędzie się SESJA ZDJĘCIOWA do kalendarza.

          • Procedura postępowania w reżimie sanitarnym

          • Przypominamy, że ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, placówka nadal funkcjonuje w rygorze sanitarnym. W związku z tym prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zawartych 
            w Procedurze postępowania w reżimie sanitarnym
            w Przedszkolu Nr 4 w Chorzowie:

            Organizacja opieki w przedszkolu

            • Jedna grupa dzieci, w miarę możliwości, przebywa codziennie w wyznaczonej sali.
            • Do grupy przyporządkowani są na stałe ci sami opiekunowie.
            • W sali, w której przebywa grupa usunięto przedmioty i sprzęty oddane do użytku dzieci, których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować.
            • Dziecko nie przynosi do przedszkola przedmiotów i zabawek z domu.
            • Dziecko nie zabiera przedmiotów i zabawek z przedszkola do domu.
            • Osoby opiekujące się dziećmi w przedszkolu stale monitorują ich samopoczucie w czasie pobytu, w tym wystąpienie u nich objawów chorobowych.
            • Nauczyciele i rodzice kontaktują się telefonicznie, mailowo lub umawiają się telefonicznie na indywidualne spotkanie. 
            • Osoby przyprowadzające i odbierające dzieci z przedszkola zachowują dystans w odniesieniu do pracowników placówki, jak i innych dzieci i ich rodziców/opiekunów, oraz zobowiązane są do przestrzegania wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa)
            • Do przedszkola uczęszcza wyłącznie dziecko zdrowe, bez jakichkolwiek objawów chorobowych
            • Dzieci do przedszkola są przyprowadzane i odbierane przez osoby zdrowe
            • Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
            • Jeżeli dziecko, w czasie pobytu w przedszkolu, przejawia objawy choroby zostaje odseparowane w izolatorium. O tym fakcie niezwłocznie powiadamiani są rodzice/opiekunowie w celu pilnego odebrania dziecka z przedszkola.
            • Przewiduje się korzystanie z pobytu na świeżym powietrzu wyłącznie na terenie ogrodu przedszkolnego.
            • Nie organizuje się żadnych wyjść poza teren przedszkola

            Czynności porządkowe i dezynfekcyjne

            • Przy drzwiach wejściowych do budynku udostępniony jest dozownik z płynem dezynfekującym do rąk oraz zamieszczono informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe wchodzące do placówki
            • Po wejściu do przedszkola i wejściu do sali, każde dziecko myje ręce wodą i mydłem pod nadzorem pracownika obsługi..
            • W ciągu pobytu w przedszkolu dzieci regularnie myją ręce wodą i mydłem.

            Organizacja zajęć z dziećmi

            • Dzieci podczas pobytu w przedszkolu nie posiadają maseczek ani rękawiczek
            • Dziecko po przyjściu do sali bawi się w wyznaczonym przez nauczyciela miejscu
            • Nauczyciel nadzoruje spontaniczne zabawy dowolne dzieci
            • Nauczyciel organizuje zajęcia z dziećmi zgodnie z podstawą programową oraz zabawy stosując zasady reżimu sanitarnego
            • Nauczyciel zapoznaje dzieci z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w rygorze sanitarnym i systematycznie przypomina im je w ciągu dnia
            • Dzieci pod nadzorem nauczycieli korzystają z przedszkolnego placu zabaw z wyłączeniem urządzeń ogrodowych.
            • Nauczyciel i woźna oddziałowa monitorują samopoczucie dzieci w czasie ich pobytu w przedszkolu

            Przyprowadzanie dzieci

            • Rodzic/opiekun prawny lub inna osoba upoważniona przyprowadza dziecko o ściśle określonej, zadeklarowanej wcześniej godzinie.
            • Dzieci przyjmowane są do przedszkola zgodnie z procedurą reżimu sanitarnego: pomiar temperatury.
            • W przypadku spóźnienia, w godzinach wydawania posiłku ustalonych przez dyrektora, placówka nie będzie przyjmowała dzieci.
            • Rodzice wchodzą z dziećmi do szatni budynku: 7 rodziców z jednym dzieckiem (zgodnie z wytycznymi GIS z dnia 25.08.2020r.), dzieci odbierane są i przekazywane rodzicom przez pracowników przedszkola, którzy wyposażeni są w środki ochrony osobistej.
            • Pozostali rodzice/prawny opiekun lub osoby przez niego upoważnione oczekują na swoją kolej przed budynkiem przedszkola, z zachowaniem reżimu sanitarnego (maseczki, odległość)
            • Pracownik obsługi dokonuje pomiaru temperatury dziecko po wejściu do budynku. Jeśli pomiar wskazuje podwyższoną temperaturę, dziecko oddawane jest rodzicowi/prawnemu opiekunowi lub osobie przez  niego upoważnionej i nie może wejść do przedszkola. Również przy stwierdzeniu u dziecka objawów chorobowych, np. katar, łzawiące oczy, kaszel dziecko nie może zostać przyjęte do przedszkola.

            Odbiór dzieci

            • Rodzic/opiekun prawny lub inna osoba upoważniona odbiera dziecko o ściśle określonej, zdeklarowanej wcześniej godzinie. 
            • Dziecko zostaje przekazane rodzicowi/prawnemu opiekunowi lub osobie przez niego upoważnionej przez dyżurującego pracownika obsługi.
            • Oczekujące na dzieci rodzice/prawni opiekunowie lub osoby przez nich upoważnione zachowują zasady reżimu sanitarnego (maseczki, odległość oraz obowiązkowa dezynfekcja rąk).
            • Rodzic/prawny opiekun lub osoba przez niego upoważniona opuszcza teren przedszkola z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

             

            Drodzy Rodzice!

            W związku z drastycznym wzrostem zachorowań na COVID-19

            oraz wystąpieniem ognisk zachorowań w placówkach

            oświatowo-wychowawczych zwracam się z uprzejmą prośbą

            o bezwzględne przestrzeganie procedur stosowanych w przedszkolu.

            Dyrektor przedszkola

          • Zmiana organizacji pracy Urzędu Miasta

          • Szanowni Państwo,

            uprzejmie informujemy, że od dnia 19.10.2020 r. zmienia się organizacja pracy Urzędu Miasta - w tym obsługa interesantów we wszystkich biurach i wydziałach UM:

            1) interesanci przed wizytą w Urzędzie Miasta są zobowiązani umówić się telefonicznie,
            2) przed wejściem do Urzędu interesanci powinni zdezynfekować ręce oraz umożliwić wykonanie pomiaru temperatury ciała, a podczas wizyty realizować obowiązek zakrywania ust i nosa, w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami prawa,
            3) składanie podań i dokumentów w Urzędzie Miasta realizowane jest poprzez wrzucenie ich do urny stojącej w przedsionku Urzędu,
            4) wydziały Urzędu Miasta obsługują również strony telefonicznie i za pośrednictwem elektronicznych narzędzi (mail, sekap,   epuap),
            5) zapewnia się interesantom możliwość wejścia do budynku urzędu w celu zapoznania się z informacjami urzędowymi, znajdującymi się na tablicy ogłoszeń przy głównym wejściu do gmachu Urzędu oraz przy wejściu od ul. Jagiellońskiej,
            6) obsługa interesantów odbywa się od poniedziałku do czwartku w godzinach 07.15 – 11.45 oraz od godz. 12.45  do 17.15,  a w piątek w godzinach 07.15 – 11.45,
            7) w godzinach 11.45 - 12.45 Urząd Miasta będzie niedostępny dla interesantów.

            Podstawa: Zarządzenie Nr OR.222.2020 Prezydenta Miasta z dnia 15.10.2020r. w sprawie zmiany organizacji pracy i zasad bezpośredniej obsługi mieszkańców w Urzędzie Miasta Chorzów w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. ( http://bip.chorzow.eu/index.php4?id=160274607531707417 )

          • SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE

          • W tym roku szkolnym nasze Przedszkole przystąpiło do zorganizowanej przez SANEPID przy współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ogólnopolskiego Programu dla przedszkoli "Skąd się biorą produkty ekologiczne." Program kierowany jest do dzieci 5 i 6 letnich. W naszym przedszkolu objętych nim zostało 50 dzieci z grupy Gwiazdki i Tygryski.

            Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

            Główne założenie programu:

            • zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,

            • kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,

            • propagowanie zdrowego stylu życia,

            • zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych.

            Zajęcia w programie „Skąd się biorą produkty ekologiczne” realizowane są w grupie Tygryski i Gwiazdki poprzez wykorzystanie publikacji i filmu animowanego dla dzieci „Skąd się biorą produkty ekologiczne”, jak również opracowanego scenariusza zajęć dla nauczycieli i lekcji pokazowej. Uczestnicy programu zrealizują zajęcia edukacyjne, podczas których nauczą się skąd się biorą produkty ekologiczne, dlaczego warto je wybierać, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia oraz jak przestrzegać zasad higieny.

            Wiedzę i umiejętności zdobyte podczas zajęć dzieci wraz z rodzicami będą mogli wykorzystać w codziennym życiu.

          • Fotograf

          •  

            UWAGA!

            16 września (środa) o godz. 9.30 do naszego przedszkola zawita fotograf.

            Sesja zdjęciowa będzie nosiła tytuł: "Jesienny sad".

  • Galeria zdjęć

      brak danych