• Propozycje zabaw dla dzieci w domu od p.Grażynki

• ROK SZKOLNY 2021/2022

........................................................................................................................................................................................................................

1. Ćwiczenia orientacyjno-porządkowe i ortofoniczne. Opowieść muzyczna: ,,Ptaki szukają gniazd"
             Dzieci dobierają się parami. Każda para otrzymuje do zawieszenia na szyi emblematy z innymi gatunkami ptaków (gatunki
             znane dzieciom: dzięcioł, wróbel, gołąb, sowa..itp.). Obręcze umieszczone w dowolnych miejscach sali (pokoju), w liczbie równej
             ilości par. W każdej obręczy umieszczone są również obrazki ptaków. W rytmie tamburyna (grzechotki), dzieci przemieszczają się
             w dowolnych kierunkach po sali. Kiedy usłyszą głośny dzwięk tamburyna ptaki szukają swoich gniazd. Pary zajmują miejsca
             w odpowiednich obręczach naśladując tym samym śpiew ptaków tj.wróble ćwir-ćwir, sowy hu-hu..itd. Przy okazji wykorzystujemy
             ćwiczenia ortofoniczne. Na zakończenie zabawy można zabrać dwie obręcze. ,,Ptaki", które nie zdążą zająć miejsce w ,,gniazdach"
             skupiają się wokół osoby prowadzącej i głośno wydają określony krzyk.

2. Praca plastyczna: Odrysowanie z dziećmi ,,Zwierzęta z dłoni". Jest to proste ćwiczenie rysunkowe wspomagające rozwijać
              wyobraznię:
             - Dzieci kładą dłoń na kawałku białego papieru i obrysowują ją flamastrem.
             - Na obrysowanej dłoni rysują oczy i buzię, żeby powstała jakaś postać. Jakie to może być zwierzę? Może rybka?
             - Ozdób rybkę kolorowym wzorkiem i naklejkami. To wesoła rybka, czy smutna?. Uśmiecha się, czy krzywi?
             - Obrysuj dłoń jeszcze kilka kilka razy. Jakie jeszcze zwierzęta możecie wymyślić? Kurczak? Dinozaur?. Może teraz obrysujecie
               stopę? Na jakiego zwierzaka możecie ja przerobić? Puście wodze fantazji.

3. Ćwiczenia ruchowe.
              Zabawy z piłką:
              - Podawanie piłki górą -dzieci siedzą jedno za drugim podając piłkę górą następnemu i tak piłkę przekazuje się kolejno
                Następnie zmieniamy przekazując piłkę dołem w rozkroku pochylając się.
              - Inne ćwiczenia to odbijanie piłki od podłogi obiema rękoma i jedną (na przemian raz prawą, raz lewą).
              - Celowanie - rzut piłką do celu tj.pudła, kosza, pojemnika itp.

Ćwiczenia sprawnościowe na hulajnodze i rowerku:
              - Slalom - klasyczna zabawa polegająca na płynnym mijaniu zygzakiem rozstawionych przeszkód (pachołki,
                 mogą być duże klocki..itp.)
             Zabawy na muskuły:
              - Przeciąganki za łokcie - dzieci stoją tyłem do siebie, ramiona mają być złączone w  łokciach. Usiłują przeciągnąć partnera
                 na swoją stronę.
              - Klapsy - dzieci chwytają się tymi samymi, czyli np.prawymi lub lewymi ramionami, a drugim usiłują klepnąć swojego
                 partnera w pośladek. Zobaczycie ile będzie przy tym śmiechu.

Zabawa naśladowcza: "Jestem piłką". Dzieci wyobrażają sobie, że są piłkami, naśladują ruchy piłki prezentowane przez osobę dorosłą np:
          - odbijanie piłki o podłogę- dzieci skaczą rytmicznie
          - kołysanie piłki-dzieci kołyszą się na boki
          - toczenie piłki- dzieci turlają się po podłodze.

Zabawa "piłeczki na start"- ćwiczenia oddechowe, dmuchanie z różnym natężeniem na piłeczki do tenisa stołowego. Do zabawy są potrzebne 2 osoby.

-Dziecko otrzymuje piłeczkę do tenisa stołowego lub inną lekką piłeczkę. Należy usiąść po przeciwnych stronach stołu. Zabawa polega na dmuchaniu na piłeczkę w ten sposób , by zderzyła się z piłeczką partnera( do dmuchania na piłeczkę można użyć słomek).

-"Mecz piłeczkowy". Na środku stołu leży 1 piłeczka. Na brzegach stołu należy zaznaczyć 2 bramki(najlepiej zmywalnym flamastrem). Zadaniem każdej z drużyn jest umieszczenie piłeczki w bramce przeciwnika. Dziecko dmucha na piłeczkę, nie wolno używać rąk. Wygrywa ten, kto zdobędzie więcej bramek

Miłej zabawy.
                                                                                          p.Grażyna.