• Programy, projekty i innowacje

• W grupie Słoneczka realizowane są zadania wg programu edukacji przedszkolnej

wspomagającej rozwój aktywności dzieci

„Program Wychowania Przedszkolnego”  Wiesławy Żaby -  Żabińskiej, Wioletty Majewskiej, Renaty Paździo wyd. MAC

W roku szkonym 2023/2024 grupa Słoneczka będzie realizowała raz w miesiącu:

Innowację pedagogiczną "Moc Bajek czyli bajki pomagajki dla małych i dużych"

Innowacja „MOC BAJEK.....” ma za zadanie pomóc dzieciom zrozumieć swoje emocje. Dziecko zaczynające uczęszczać do placówki wychowania przedszkolnego każdego dnia doświadcza różnych emocji. Rozłąka z rodzicami, przystosowanie się do zasad panujących w przedszkolu, koleżanki i koledzy sprawia, że dziecko w nieznanym otoczeniu czuję się czasami samotnie, boi się. W domu rodzinnym również pojawiają się sytuacje, z którymi dziecko ma trudność sobie poradzić (pojawienie się rodzeństwa, śmierć bliskich, rozwód rodziców). Takie wydarzenia tylko pogłębiają jego niepewność i strach. Dzieci nie znają sposobów radzenia sobie z takimi emocjami. Brak tych umiejętności może stanowić podłoże do rozwoju negatywnych emocji, problemów w kontaktach z rówieśnikami, braku zaufania w stosunku do siebie i innych, obniżenia poczucia własnej wartości. Narzędziem oraz odpowiedzią na radzenie sobie z trudnymi emocjami doświadczonymi przez dziecko jest innowacja “MOC BAJEK” Bajki terapeutyczne pozwalają dziecku uporać się z lękiem, spojrzeć inaczej na swoje problemy oraz uczą jak pomagać sobie samemu i innym w trudnych sytuacjach. Cechą wspólną książek terapeutycznych jest podobna sytuacja wyjściowa – bohater znajduje się w trudnym położeniu i przeżywa stany lękowe, a postaci wprowadzone do tych opowiadań mają pomóc mu znaleźć sposoby ich przezwyciężania.

Program "Zabawa w kodowanie dzieci starszych i młodszych"

Założeniem niniejszego programu jest rozwijanie u dzieci przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej. W czasie zajęcia dzieci rozwijać będą podstawowe funkcje poznawcze: pamięć, koncentrację uwagi analizę i syntezę wzrokową oraz koordynację ruchową. Podstawowa pomoc dydaktyczna w formie PLANSZY DO KODOWANIA pozwoli nauczycielowi, w taki sposób skonstruować zajęcia, aby stroną aktywną było dziecko, które poprzez manipulowanie przedmiotami nabiera doświadczeń, tak ważnych w procesach poznawczych. Dodatkowo zajęciom towarzyszyć będzie spora dawka ruchu i częste zmiany aktywności. Plansza posłuży również dzieciom do tworzenia pierwszych gier planszowych ( z warunkami lub bez) w których zadaniem stanie się dotarcie do mety.

Będziemy też kontynułować Program Powszechnej Dwujęzyczności "Dwujęzyczne Dzieci", Program ten ma na celu wprowadzanie dziecka w świat języka angielskiego, równolegle do języka polskiego tak, aby angielski nigdy nie stał się dla niego językiem obcym.

Program Powszechnej Dwujęzyczności "Bilingual Future" - Obrazek 1

Dwujęzyczni bohaterowie „Baby Beetles”

Przedstawienie postaci przewodnich programu „Baby Beetles”

Zoom jest najbardziej energetycznym żuczkiem, więc nic dziwnego, że piosenki, które śpiewa w bajce zawierają działania ruchowe. On jest liderem pierwszego poziomu kursu, na którym dzieci mogą m.in. poruszać się, tańczyć i bawić.

Ring Ring to żuczek, którego można określić słowem „komunikator”. Większość jego piosenek
          w bajce zawiera słowa o uczuciach, rodzinie i przyjaciołach. Dzieci łatwo identyfikują się z jego emocjami.

Splish Splash to żuczek, którego piosenki w bajce opowiadają o naturalnym świecie przyrody, który widzimy wokoło. Mówią o wykorzystaniu zmysłów do odkrywania i rozpoznawania otoczenia. Opisują, co dzieci widzą i słyszą, włączając ptaszki, kwiatki, zwierzęta i pogodę.

Tick Tock to ten bohater bajki, z którym dzieci czują się bardzo komfortowo. Lubią jego żółty kolor oraz bliskie im, powtarzane codzienne czynności. Tick Tock robi wszystko we właściwym czasie i porządku.